Превкусен појадок, кој за час го снема.

Подготовка:

1. Најпрво го раствараме квасецот во млаката вода, заедно со шеќерот и малку брашно. Оставаме да се активира 10-на минути.
2. Потоа го замесуваме тестото со додавање на останатите наведени состојки.
3. Тестото веднаш го делиме на 20 исти топчиња (по околу 45 гр). Топчињата ги покриваме да не се сушат и ги оставаме да одморат, 10-15 минути.
4. Сега правиме од секое топче пури, кои ги потопуваме прво во млекото, па во сусамот.
5. Ги формираме пурите како на сликата и ги редиме во плех врз хартија за печење. Ги покриваме со чаршафче, да не се сушат и ги оставаме да стасаат околу пола час.
6. Печеме во загреана рерна на 200 степени до поруменување. Јас печев околу 40-на минути ама вие проценете според тоа како пече вашата рерна.
7. Ги послужуваме топли со чаша јогурт, сирење, кашкавал, ајвар. По вкус.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани