Подготовка

1. Истријте го путерот со брашното и шеќерот. Додадете ја жолчката и водата и измесете мазно тесто.

2. Ставете го тестото во ќеса и потоа 30 мин во фрижидер.

3. Исучете го тенко и со калапите вадете ги формите, па ставете ги во модлите. Тестото издупчете го и ставете го во замрзнувач на 15 минути.

4, Потоа ставете парче пек хартија врз секое и ставете зрна врз неа. Печете на 170С, 15на минути.

5. Полнети се со курд сос кајсии (линк до рецептот: Крем од кајсии (apricot curd) - Moirecepti), одозгора со чоко прелив и шлаг.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови