Меки,воздушести и превкусни се палачинкиве...
Јајцето го матиме со шеќерите,и ги додаваме течните состојки.
На крај го додаваме брашното со печивото и убаво мешаме.
Оставаме смесата да одмори околу 10 минути.
Пржиме на тавче за палачинки,малку намастено.Ставаме по околу една третина кутлача и по една до две минути пржиме на среден оган од двете страни.
Ние обично ги јадеме со џем од јагоди или лешник крем.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови