Подготовка:

1.Од наведените состојки се става во чисти, суви,стерилни тегли (30-на мин. на 100 степени во рерна), убаво се затвораат теглите со капаците.
2.Се пастеризираат 15-20 мин. (ги зоврев во тенџере, вода се полни до под грлото на теглите, се чека да зоврие и се варат на умерен оган 15-20 мин., па ги оставив во водата да изладат). На истиот начин направив и чисто, само од бело грозје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани