Испечати

Мешан компот

Мешан компот

Состојки

  • 2 кругови портокал
  • 1 круг лимон
  • по потреба праски (јас ставив од двата вида)
  • по потреба црни слави
  • 2 лажици шеќер
  • по потреба вода
  • *Ова е за 1 тегла

Подготовка

Подготовка:

1.Од наведените состојки се става во чисти, суви,стерилни тегли (30-на мин. на 100 степени во рерна), убаво се затвораат теглите со капаците.
2.Се пастеризираат 15-20 мин. (ги зоврев во тенџере, вода се полни до под грлото на теглите, се чека да зоврие и се варат на умерен оган 15-20 мин., па ги оставив во водата да изладат). На истиот начин направив и чисто, само од бело грозје.