Зелката ситно насецкајте ја, а морковот и цвеклото нарендајте го.
Додадете масло и 1 лаж. вода и оставете нека отстои така 15тина мин.
Сега поселете ,додадете го балзамик оцетот и биберот по вкус и убаво промешајте.
Додадете уште малку оцет да го добиете саканиот вкус, промешајте и сервирајте со маслинки како декорација.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани