Подготовка:

1. Во два различни сада за мешање, ставете ги сувите и течните состојки. Во течните состојки постепено додавајте гo, убаво измешано, брашното и замесете тесто.

2. Од тестото формирајте топчиња со тежина околу30гр. Притиснете ги и редете ги во тава за печење, на 180степени, додека не добијат убава златна боја.

3. Додека се печат го подготвуваме шербетот. Измешајте го медот, шеќерот и водата нека повријат пет минути. Со вака подготвениот шербет прелијте ги колачињата. Кога ќе впијат од една страна, превртете ги и од друга страна. Помешајте ги оревите зачините и посипете ги колачињата

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани