Се замесува тесто од сите состојки.Тестото треба да е средно и затоа брашното се прилагодува према раката.
Тестото се сука во кора 5мл дебелина и од него со калапчиња или модли се ваѓаат форми.
Колачите се редат во плех на хартија за печење и се печат 6-8 минути на 180 степени. Кога се топли тие се меки но кога ке се оладат се стврднуваат.
Така испечените колачи се лепат по две со мармалад и одозгора се декорираат по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Без адаптирани дела