Испечати

Медени колачи

Медени колачи

Состојки

 • 3 јајца
 • 3лажици мед
 • 3филџани шеќер
 • 3филџани зејтин
 • 10гр сода бикарбона
 • 1/2лажичка цимет
 • 800-1кг брашно
 • 1 пециво
 • полнење и глазура
 • 150 гр чоколада за готвење
 • 1/2 тегла мармалад по ваш избор

Подготовка

Се замесува тесто од сите состојки.Тестото треба да е средно и затоа брашното се прилагодува према раката.
Тестото се сука во кора 5мл дебелина и од него со калапчиња или модли се ваѓаат форми.
Колачите се редат во плех на хартија за печење и се печат 6-8 минути на 180 степени. Кога се топли тие се меки но кога ке се оладат се стврднуваат.
Така испечените колачи се лепат по две со мармалад и одозгора се декорираат по желба.