Во длабок сад со миксер ги матиме жолчките и потоа го додаваме шеќерот, млекото, зејтинот, брашното, какаото, пецивото и ванилата. Откако добро ќе го изматиме во намрсено тавче со број 30 ги ставаме изматените состојки и печеме во рерна 25 мин. на 180 степени.
Откако ќе се испече жешко тестото го мачкаме со мармалад.

Во сад ги матиме белките со шеќерот и ги истураме врз тестото со мармалад и сето тоа го ставаме во исклучена рерна 5 мин.

На страна го топиме чоколадото и го истураме врз шлагот. Тортата се сече ладна на коцки.
Ова е омилената торта на мојот сопруг. ДОБАР АПЕТИТ

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови