Подготовка:

1. Жолчките ги матиме со шеќерот, потоа ги додаваме маслото, млекото и ванилата и матиме со жица. Брашното и мача правот ги просејуваме и го додаваме постепено во смесата од жолчки. Мешаме убаво, да нема грутки.
2. Во посебен сад ги додаваме белките со сокот од лимон (или оцет). Матиме со помала брзина и кога смесата ќе стане пенаста, постепено го додаваме шеќерот. Добиениот снег од белки го додаваме во три дела во смесата од жолчки мешајќи нежно со шпатула.
3. Добиената смеса ја додаваме во претходно намрсени или обложени со хартија за печење садови.
Печеме на 180 степени 15-20 минути. Добиениот пандишпан оставаме да се олади.
4. Слатката павлака ја матиме со шеќерот и ванилата. Ставаме еден слој од пандишпанот на чинија за торта, потоа филуваме со слој од слатаката павлака. Одозгора редиме сецкани јаготки, потоа го ставаме вториот пандишан, врз него го истураме остатокот од слатката павлака, декорираме со сецкани јагоди.

*Забелешка: Јас тестото го поделив на две и го печев посебно во округол сад за печење од 15цм, но може и да се испече одеднаш во правоаголен сад (20х30цм) па да се исече на две.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови