Подготовка:

1. Во сад ги соединуваме сите суви состојки, брашно, пециво, мак, рендана кора од лимон, брусница, некое зрно сол. Промешуваме и оставаме на страна. Во друг сад ги ставаме јајцата и шеќерот и матиме се додека смесата не побели. Потоа ги соединуваме сувите и водените состојки.
2. Смесата ја распоредуваме во калап за мафини. Печеме околу 25 минути. Декорираме со растопено чоколадо и ливчиња бадем.

* Овој рецепт е дел од изгубените рецепти. Ова е начин за нивно повторно враќање на страницата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани