Испечати

Мафини со мак, лимон кора и брусница (стар рецепт)

Мафини со мак, лимон кора и брусница (стар рецепт)

Состојки

 • 150гр брашно
 • 1лажиче пециво
 • 40гр брусница
 • Кора од 1 лимон
 • 70мл сок од портокал
 • 60гр шеќер
 • 30гр густин
 • 40гр мак
 • 70гр растопен путер
 • 50мл масло
 • 2 јајца
 • 1 ванила

Подготовка

Подготовка:

1. Во сад ги соединуваме сите суви состојки, брашно, пециво, мак, рендана кора од лимон, брусница, некое зрно сол. Промешуваме и оставаме на страна. Во друг сад ги ставаме јајцата и шеќерот и матиме се додека смесата не побели. Потоа ги соединуваме сувите и водените состојки.
2. Смесата ја распоредуваме во калап за мафини. Печеме околу 25 минути. Декорираме со растопено чоколадо и ливчиња бадем.

* Овој рецепт е дел од изгубените рецепти. Ова е начин за нивно повторно враќање на страницата.