Вкусен, лесен за правење мармалад.

Најпрво смоквите се лупат и се редат во тенџере.
Врз нив се става лимонтусот и шеќерот.
Се ставаат на тивок оган да се варат околу 10 минути.
Потоа со стапчест миксер се мелат смоквите.
Се вари уште 30 минути. Ќе добиете медова златна боја.
Жешкиот мармалад се собира во жешки тегли.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани