Ставете ги макароните да се варат во поголема количина солена вода.

Во тава на оган ставете го маслото да се загрее.
Додајте го ренданиот морков и ренданиот кромид.
Кратко пропржете и налејте малку од водата во која се варат макароните.
Оставете да се динстаат додека омекнат.
Откако водата ќе испари пропржете ги уште малку и додајте ја доматната салса и сецканото лукче.
Посолете, наросете бибер и додајте го чилито.
Оставете го сосот уште малку на оган да прокрчка, потоа тргнете го од оган и додајте ги сварените макарони.
Измешајте убаво и послужете.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани