Лососот се реди во подлабок сад и се полева со зејтинот и соја сосот. Се додава и рузмаринот и лукот. Лимонот се цеди и се остава рибата да одстои околу 2 часа. Се валка во брашно и се пржи на помалку зејтин затоа што лососот е помрсен.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани