Подготовка:

1.Тестото го расукуваме во квадратна форма, го наросуваме со кашкавал и пармезан и преклопуваме на два дела. Повторно го расукуваме уште малку, го премачкуваме со жолчката и го наросуваме со кашкавал.
2.Тестото го сечеме на стапчина и го моткаме, формирајќи форми како бургии. Стапчињата ги печеме во загреана рерна на 200 степени, околу десетина минути.
3. Босилокот го сечкаме на ситно и го мешаме со маслиновото масло и ренданото лукче.
4. Топлите испечени стапчиња ги премачкуваме со босилокот, маслиновото и лукчето.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани