Брзо, лесно и вкусно. Одлична идеја за појадок.

Загрејте ја рерната на 200°С.
Сушените домати исецкајте ги ситно. Готовата лисната кора најпрво ја премачкајте ја со разматеното јајце. Филувајте ја со тенко сечената мортадела и сушените домати, наросете ја со пармезан и сушен кромид. Од кората формирајте голема ролна, а потоа разделете ја со помош на нож на помали ролнички. Ролничките премачкајте ги со разматеното јајце и печете ги во тава за печење претходно обложена со хартија за печење додека не заруменат, околу 10 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани