Подготовка.
1. Водата и млекото, зејтинот, јајцето и солта ги замесуваме постепено со брашното. Треба да добиеме тврдо тесто кое треба да биде добро замесено и мазно. Оставете го да се одмори петнаесетина минути.

2. На набрашнета работна маса развлекуваме кора. Смесата од путер и маст измешајте ја, со оваа смеса премачкајте го тестото. Здиплете ја кората. Оставете го тестото 30 мин. во фрижидер. Целата постапка повторете ја три пати.

3. Тестото го развлекуваме во кора со дебелина околу еден прст. Посолуваме сусам и мак. Сечеме на коцки или формираме спирали.

4. Печеме на 220 степени околу триесет минути.

Забелешка.
Искористете го целото тесто сечете форми по ваша желба.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани