Мангото излупете го и исечкајте го на мали парчиња. Лимоните исцедете ги и сокот тргнете го на страна.
Во едно тенџере ставете ја водата и шеќерот и ставете ги на највисока температура да зовријат. Намалете ја температурата на средна и оставете така да врие 15 минути. Додадете ја солта, мангото и сокот од лимон, исклучете ја ринглата и оставете така на топла рингла да отстои 10 минути. Измиксајте ја смесата со стапчест миксер. Исцедете преку ситеста цедилка и ставете го сокот во шише кое убаво ќе го затворите.
Оставете убаво да се излади па служете на следниов начин: во чаша ставете по желба коцки мраз, налејте до половина од чашата од манго-лимон сокот и дополнете со ладна газирана вода. Ставете кришки лимон и по желба ливчиња од нане. Прекрасна освежителна лимонада, посебно погодена за топли денови.
Од овие состојки излегува некаде околу 1л. сок или доволно за околу 6 чаши напиток.