Вишните заедно со сокот кој ќе го испуштат при чистењето ставете ги во поголемо шише со широк отвор или поголема тегла. Врз нив ставете го шеќерот и налејте со румот. Затворете го убаво садот и оставете да отстои 6 недели. Повремено протресете го за шеќерот да се истопи.
После 6 недели, процедете го ликерот и ставете во шишиња. Вишните може да ги искористите за подготовка на десерти или како додаток на коктели.

Напомена
Вишните и не мора да ги чистите од семките. Едноставно избодете ги на неколку места ги со нож или вилушка и така ставајте ги во садот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани