1. Марулата се дроби поситно и се става на дното на чинијата
2. Врз марулата се става туната и целиот останат зеленчук исечкан на коцки, како и обарениот грашок, пченка и морков.
3. Се додаваат маслинките, сол, маслото и балсамикот
4. Најозгора се ренда кашкавалот

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани