Ова е лепче е еден вид погача и може да се прави со тиква, морков или со тиквички

1. Се топи квасецот со млакото млеко или јогурт.

2. Се додава сол, мед и масло и се меша. Се додава брашното и се меша убаво некоја минута.

3. Се додава рендана или малце блендирана тиква и овесните снегулки, се меша убаво и се остава да стаса 30 мин

4. Се става мрсна хартија на плех.

5. Се истура тестото на поросена маса со брашно и се размесува малце. Ако се лепи се додава брашно.

6. Се дели тестото на 16 парчиња и од секое парче се прави топче. Се редат на мрсната хартија едно до друго за да се залепат кога стасува 30 до 40 мин. 

7. Се мачка со вода и се поросува со семки од тиква.

8. Се печат во загреана рерна на 225 степени 15 мин.  

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови