Подготовка
Во сад за месење ги ставаме брашното,солта и пецивото
На средина на тестото го кршиме јајцето и дрбеното сирење замесуваме со постепено додавање на растопениот путер и млакото млеко.Замесуваме тесто кое е доста меко, но откако ќе го отсавиме во фрижидер два часа баво се работи без да се лепи.
Од ладното тесто подготвуваме кифлички на стариот многу познат начин(поткрепена ви е процедурата со дополнителни фотографии).
Кифличките премачкајте ги жолчка и млеко наросете ким или сусам.
Печете 180степен околу половина час.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани