Испечати

Ледени кифли со сирење и пециво

Ледени кифли со сирење и пециво

Состојки

  • 400гр. брашно
  • 150гр. путер
  • 250гр сирење
  • 100мл. млеко
  • 1 јајце
  • 1 прашак за пециво
  • 1лажичка сол
  • 1 жолчка со малку млеко за премачкување
  • сусам или ким

Подготовка

Подготовка
Во сад за месење ги ставаме брашното,солта и пецивото
На средина на тестото го кршиме јајцето и дрбеното сирење замесуваме со постепено додавање на растопениот путер и млакото млеко.Замесуваме тесто кое е доста меко, но откако ќе го отсавиме во фрижидер два часа баво се работи без да се лепи.
Од ладното тесто подготвуваме кифлички на стариот многу познат начин(поткрепена ви е процедурата со дополнителни фотографии).
Кифличките премачкајте ги жолчка и млеко наросете ким или сусам.
Печете 180степен околу половина час.
На здравје!!!