Здрава замена за леб. Одлична идеја за појадок во комбинација со хумус, маслинки и сл. по желба.
1. Во мал длабок сад ги ставаме меленото ленено семе и 6те лажици вода, промешуваме и оставаме да стојат додека да ги подготвиме другите состојки.
2. Овесните снегулки и семињата ги ставаме во Нутрибулет, блендираме да се иситнат. Го додаваме лененото семе, спанаќот, јогуртот и водата. Блендираме. Ги додаваме маслото, солта и пецивото, повторно блендираме.
3. Смесата ја оставаме да стои 30 минути.
4. Смесата ја ставаме во правоаголен долг калап за леб обложен со хартија за печење. Печеме во загреана рерна на 18- степени околу 1 час.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани