Рстворете го квасецот, шеќерот и концентратот од домати во млаката вода.
Во сад ставете го брашното, маслото и солта.
Постепено додавајте од водата со растворениот квасец, шеќер и концентрат и замесете тесто.

Покријте го тестото со крпа и оставете да стасува околу 45 минути.

Од стасаното тесто формирајте топчиња(лепчиња).
Оставете ги да стасуваат покриени уште 1 час.

Пред печење премачкајте ги со маслиново масло.

Печете на 180 степени, околу 20-30 минути, зависно од вашата рерна.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани