Ово колач е предлог од мене за овие Божиќни пости. Подготвен во калап за куглоф, а се подготвува на база мери, мешај, печи.
Би сакала да уживате како и ние што уживавме сладејќи се со овој вкусен и лесен колач!

Подготовка
1. Брашното, пецивото, сода бикарбоната ги соединуваме.
2. Во сувите состојки ги додаваме оревите, ренданата кора од портокал и ренданата тиква, промешуваме.
3. Маслото, водата, шеќерите, мармаладот и сокот од портокал ги соединуваме посебно во друг сад.
4. Влажните состојки ги додаваме кон сувите, промешуваме и смесата ни е подготвена за печење.
5. Во намрсен и набрашнет калап за куглоф (или друга тава за печење), може и на хартија за печење, ја распоредуваме смесата.
6. Печеме на 200 степени околу 40 минути.

Го декорираме по желба и најдобро е да излади за да го служиме.
На здравје!

Забелешка
Можете да си ставите мармалад по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани