Освежителен и многу вкусен на кој многу ќе му одолеете.
Колач кој е погоден за овој летен период...

Лимонот исцедетего и додадете ги јајцата па со миксер изматете убаво. Додадете го шеќерот и изренданата кора од лимоните. Потоа додадете го јогуртот и се убаво измиксајте. Брашното просеано и помешано со сода бикарбона и прашокот за пециво додадете го на крај и измешајте со лажица. Додадете ги боровинките ,измешајте убаво и претурете во калап предходно премачкан со маргарин.
Печете на 200 стенени околу 30 минути.
За декорација користев исечкани лимони варени во шербет.
Добар апетит.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани