Многу убав и вкусен куглов со мирис на лимон.
Јајцта изматете ги со шеќерот. Додајте растопен путер и матете со миксер. Во друг сад измешајте брашно со афион и пециво. Додајте ги во матени јајца и матете се заедно. Во тесто исцедете лимон и изрендајте кора од лимон.
Тестото истурете го во намачкан калап за круглов. Печете во загреана рерна 30 минути, на температура 200 степени.
Готовиот круглов прелијте го со бело чоколадо. Украсете со лимон и афион.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани