Испечати

Круглов колач со афион и лимон

Круглов колач со афион и лимон

Состојки

  • 4 јајца
  • 6 лажици брашно
  • 5 лажици шеќер
  • 3 лажици афион
  • 150 гр путер
  • 1 пециво
  • 1 лимон
  • 1 бело чоколадо

Подготовка

Многу убав и вкусен куглов со мирис на лимон.
Јајцта изматете ги со шеќерот. Додајте растопен путер и матете со миксер. Во друг сад измешајте брашно со афион и пециво. Додајте ги во матени јајца и матете се заедно. Во тесто исцедете лимон и изрендајте кора од лимон.
Тестото истурете го во намачкан калап за круглов. Печете во загреана рерна 30 минути, на температура 200 степени.
Готовиот круглов прелијте го со бело чоколадо. Украсете со лимон и афион.
Добар апетит!