Компирот сварете го и испасирајте го. Квасецот растворете го во малку топло млеко и додајте го во компирот заедно со другите состојки. Замесето тесто. тестото расучете го и на половина од кората со чаша обележете кругови. На нив ставете од ситно исечканата шунка. Потоа над тоа префрлете ја другата половина од тестото. сега со чашата сечете ги крофните. Оставете ги половина саат да се одморат. Пржете ги во длабоко масло. Уште додека се врели нарендајте им одозгора кашкавал.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови