Салата која е нешто слична на таратурот, но изобилува со побогат вкус и доминира лукчето.

Подготовка:

1. Исецкајте ја краставицата на коцки, па помешајте ја со киселото млеко.
2. Исецкајте го лукчето и оревите, па додајте ги во смесата. Сирењето може да го изроните на поголеми парчиња.
3. Зачинете со копар.
Промешаната салата сервирајте ја и декорирајте со ореви и копар.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови