Прво го правиме овошниот крем: Вишните заедно со шеќерот се варат, се додава нишестето.

За светлиот крем: се мати хоплата, се додава крем сирењето и лимонот, се додава мармаладот и кремот е готов.

1. Ставаме прво во чашите од муслите измешано со бисквитите. Потоа ставаме од овошниот крем по 2 лажици во чашите.
2. Се става од светлиот крем врз овошниот крем и потоа се декорира со хопла од која ќе оставиме малку за декорација.

Најгоре се става овошје по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани