Во касерола налеваме вода, додаваме малку сол, и додаваме измиени компири.
Од кога се сварени компирите ја цедиме течноста, оставаме да се подизлат,
потоа ги лупиме и ги сецкаме на коцки.
Во еден сад ги соединуваме ситно сецканиот млад кромид, сецканите маслинки, краставичката, зачинуваме.
Додаваме кисела павлака, мајонез, соединуваме.
Сервираме како прилог на пржена рипка.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани