Интересни и здрави грицкалки...

Подготовка
Рерната ја загреваме на 190 степени.
Во еден сад ги ставаме сувите состојки, па влажните. Замесуваме топка од тесто, во која по потреба доставаме вода. Ако треба повеќе вода доставаме, ако ни е пак многу влажна доставаме брашно. Од смесата кинеме парчиња и на набрашнета површина сукаме лист од тестото и со калапчиња вадиме форми. Може и со нож да се сечат формите, оставам на вас вие како сакате. Формите ги редиме на намрсено тавче и ги печеме околу 15 минути.

Забелешка.
Тестото е доста влажно па можете да го истенчите и помеѓу два листа хартија за печење која исто така ќе ја набрашниме. Добро е да се печат и на хартија за печење.
Шољата е од 250 мл. Откако ќе се испечат и изладат чувајте ги во метална кутија.
Можете пред печење за да ви бидат посолени да ги посипете и со сол,

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани