Подготовка:

1. Во вангличка ги ставаме сите состојки за тесто. Замесуваме мазно и нелепливо тесто, кое го виткаме во фолија и го оставаме во фрижидер 30минути.
2. Потоа сучиме кора и вадиме мали форми. Ги редиме во плех и ги премачкуваме со белка. Ги печеме во загреана рерна околу 20 минути.
3. Сега ги соединуваме крем сирот со урдата и зачините. Со шприц или лажиче нанесуваме од намазот.
Декорираме по желба, со магдонос, ротквица. Нека отстојат 30 минути во фрижидер пред да се послужат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани