Во тегла ги редиме краставичките и ставаме по едно лажиче сол, 2 лажичиња шеќер, 2-3 ливчиња ловоров лист, зрната бибер и белиот синап. Се додава ракиена чашка бел оцет и се дополнува теглата со вода.
Се ставаат на тивок оган да се обарат. Малку да провријат околу 5 мин и потоа теглите ги покриваме со нешто подебело (да бидат на топло). Оставете ги така замотани да преноќат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови