1. Кафеавиот дел од кремот се растопува на тивок оган, па се ставаат половина од оревите. Истото се прави и со белиот дел и преостанатите ореви.
2. Додека се топли, се зема од смесата со лажиче и се става во книжни корпи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани