1. Брашното се меша со шеќерот и со циметот, потоа се додава содата.
2. Во смесата се додаваат млекото и мармаладот и добро се маша.
3. Смесата се истура во плех обложен со хартија за печење и се пече во загреана рерна на 180 степени.
4. Готовата кора се остава да се подизлади, а потоа се филува со мармалад од кајсии.
5. Чоколадот се растопува на водена пареа со малку масло и се прелива врз колачот.

Наместо мармалад од кајсии може да се искористи мармалад од сливи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани