Подготовка

1. Брашното го мешаме со пецивото и содата.
2. Во подлабок сад ги додаваме јајцата, млекото, шеќерот, маслото и екстрактот од бадем. Мешаме со жица. Го додаваме брашното и мешаме до соединување.
3. Го истураме тестото во намрсен калап (24). Одозгора ги распоредуваме ренданите јаболки. Врз јаболките ги распоредуваме и бадемите.
4. Печеме во загреана рерна на 180 степени 45-50 минути.

На здравје!

*чашата е од 250мл
*бидејќи не можам да најдам готов бадем во лист, оставив една рака бадеми во вода преку ноќ. Потоа ги излупив и ги сецкав најтенко што можев со остар нож.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани