Подготовка

1. Калапот го премачкуваме убаво со путер. Шеќерот и циметот ги мешаме и ги наросуваме во калапот. Го вртиме калапот убаво под агол секаде да биде обложен.
2. Јаболките ги лупиме, чистиме и ги сецкаме.
3. Сувите состојки ги мешаме во длабок сад.
4. Во подлабок сад ги мешаме сите течни состојки со жица. Постепено ги додаваме сувите состојки и мешаме. На крај ги додаваме јаболките и мешаме со лажица.
5. Ја истураме смесата во спремниот калап и печеме во загреана рерна на 180 степени околу 1 час.
6. По печењето го оставаме колачот во калап 10 минути, а потоа го вадиме внимателно на решетка целосно да се олади.
7. За глазурата ги мешаме сите состојки. Треба да биде густа, но течна смеса. Ако има потреба додаваме повеќе слатка павлака. Ја истураме глазурата врз оладен колач.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани