За љубителите на рогач, еден брз и лесен колач без додаток на шеќер.

1. Јајцата ги матиме со миксер. Ги додаваме ренданите јаболка, рогачот, какаото, пецивото, кокосовото масло, медот, оревите и гризот. Мешаме со лажица.

2. Смесата ја ставаме во тавче бр. 28 претходно премачкано со малку кокосово масло. Печеме на 180 степени 30-40 минути зависно од рерната.

3. Колачот го оставаме да се лади.

4. Млекото го загреваме да биде млако, го додаваме какаото и мешаме да се раствори.

5. Колачот го сечеме на парчиња и го потураме со млекото со какао.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани