Јајцата се матат со шеќерот, а потоа се додаваат останатите состојки. Се меша смесата со лажица и се истура половината во плех за печење. Во вториот дел се става какаото и се истура врз првиот дел па со вилушке се меша.Се пече 30 минути, а потоа се залева со малку шербет а и не мора.Тоа остенува по ваш вкус.Се декорира со малку шлаг.
Јас користев боровинки од ликер и вкусот беше навистина одличен. Едноставен, секојдневен колач.Ако немате боровинки искористете друго бобичасто овошје а може и суво.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани