1. Во сад за месење ги ставиме брашното, еден сув квасецот, 4 супени лажици шеќер и сето тоа го премешуваме. Ќе додадеме јајце, јогурт, масло и путер и го месиме тестото.
2. Тестото ќе го покриеме со крпа и го ставиме половина час на топло место. После тоа повторно ќе го месиме и пак ќе го чекаме уште половина час.
3. Фил - Афионот се вари во мала количина вода до испарување. По тоа ќе додадеме 6 лажици шеќер и убаво ги мешаме.
4. Од стасаното тесто го правиме тенок слој и одозгора рамномерно го редиме филот од афион.
5. Тестото го свртиме во ролат, ги сечкаме крајевите и ги спојуваме.
6. Ролатот го ставаме во пекарска хартија и внимателно го сечеме со ножот преку еден сантиметар но не до краевите за да направиме ливчиња
7. Формирањето – едно ливче го вртиме внатре, а две следните – надвор вртејки на страна и на тој начин понатаму.
8. Претходно сечканите крајеви ги спојуваме и ги вклопуваме во центарот на колачот.
9. Ќе го мачкаме колачот со жолчката и го печеме 20-25 мин на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани