Многу брзи, едноставни и вкусни руски колачи :)

1. Овесните снегулки ги блендираме до состојба на брашно, исто така и оревите се мелат, а еден дел ги сецкаме ситно.
2. Состојките ги промешуваме од кој ги правиме топчиња големина на орев, потоа ги сплеснуваме и ги редиме во тавче обложено со мрсна хартија .
3. Колачите од овес ги печеме во загреана рерна на 180 степени околу 5-7 минути.

Одкога колачите ке нараснат треба да провериме со вилушка дали се распаѓаат ,ако колачите се формирани одма ги вадиме од рерната , бидејки брзо се загорат. Од оваа количина на состојките се испаѓаат 15-17 колачиња.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани