"Пијани колачи": 1 чаша бело вино, 2 чаши зејтин, 1,5 прашак за пециво и брашно да се замеси меко тесто (По желба може да се изредна и кора од лимон). Се прави кора, се сече со чаша, се става џем во средината, се преклопува за да се затвоти и се пече на потивко до слабо зацрвенување. Уште топли се валкаат во шеќер во прав со ванилин шеќер, по желба може и цимет. Добар апетит :)))

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови