Испечати

Пијани колачи

Пијани колачи

Состојки

  • 1 чашa бело вино
  • 1,5-2 чаши brasno
  • 1 кора од лимон
  • 2 чаши зејтин
  • 1,5 кeсичкa прашак за пециво

Подготовка

"Пијани колачи": 1 чаша бело вино, 2 чаши зејтин, 1,5 прашак за пециво и брашно да се замеси меко тесто (По желба може да се изредна и кора од лимон). Се прави кора, се сече со чаша, се става џем во средината, се преклопува за да се затвоти и се пече на потивко до слабо зацрвенување. Уште топли се валкаат во шеќер во прав со ванилин шеќер, по желба може и цимет. Добар апетит :)))