1. Се става квасецот да се активира.Во сад се става малку топла вода ,1лајче шеќер и 1 лајче брашно.Се остава да надојде.
2. Се додава стасаниот квасец во брашното и таму се додаваат,јогуртот,млекото ,маслото шеќерот и солта.Се змесува меко тесто.Се остава да надојде.
3. Се премесува тестото уште еднаш и се дели на два дела.
4. Од едниот дел се прават 6-7 топчиња кои се сукаат колку чиниве се премачкуваат со маргарин и едно врз друго се ставаат.Се сучи голема кора и се сечат триаголници.
5. Од друго тесто се прават пинерли. Се сучи кора се премачкува со маргарин и се реди сирење. Се витка како ролат и се сечат пинерли.
Другите се само фантазија од правење кифлички.....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани