Во топлото млеко го ставаме шеќерот, квасецот и едно лажиче брашно.
Оставаме да се активира, па додаваме сол, путер, жолчка, кисела вода, снегулки и промешуваме.
Сега со месење постепено го додаваме брашното.
Ќе додбиеме нелепливо тесто.
Го оставаме да се дуплира.
Потоа без премесување го делиме на топчиња од 18-22, по желба.
Секое топче по малку го правиме во долгнавеста форма, формираме уста, ставаме 2 зрна бибер, како очи па со ножичката засекуваме на повеќе места, под кос агол.
Ги редиме во плех, ги премачкуваме со белка или цело јајце, киснат 20 минути па ги печиме.
Сервираме топли.Прекрасен предлог за детски родендени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани